Tetik Nokta Miyofasyal Gevşetme Masajları

 

Günümüz de tıbbın da alternatif yardımcı olarak kuulanmaya başladığı masaj uygulamaları bir hegemonya haline geldi. Özel masaj ve spa merkezlerinde gerçekleştirilen kürler sayesin de gerek fiziksel ve de gerekse zihinsel olarak iyileşme de masaj uygulamalarının yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanması sayesinde artık hayatımızın vaz geçilmez bir parçası olmuştur. Merkezlerimiz de sunmaya başladığımız özel uygulamalara altta belirttiğimiz yardımcı uygulamaları da ilave ederek bizler de artık kendimizi yeni düzene adapte etmekteyiz…

Tetik Nokta Masajı

Tetik nokta masaj uygulaması, spazm adıyla da bilinen sinir kasılmaları ile kas kramplarının yol açmış olduğu ağrıların daha hızlı hafifletilmesi veya tamamen dindirilmesi için uygulanan masaj uygulamalarını içerir. Baş ve boyun ağrılarında, boyunda ve omuzlarımız da oluşan tutulmalar, bel ağrıları ve tutulmaları ile siyatik sinirine ilişkin sorunların hafifletilmesinde tetik nokta masaj uygulaması oldukça etkilidir. Bu masaj uygulamalarında vücudun yüzeyine yakın olan bağ dokuları, kas ve eklemlerin üzerinde yoğun bir çalışma gerçekleştirilir. Tetik noktalardan kaynaklı olarak genişleyip kısalan kas lifleri sinirlerde sıkışmaya yol açtığından dolayı ilgili bölgelerde hassasiyet, uyuşma, karıncalanma ya da yanma gibi belirtiler yaratabilmektedir. Tetik noktalar, uzuvların çeşitli bölgelerinde şişliklere, hareket kısıtlanmalarına, eklem takılmalarına ve çabuk yorulmaya neden olabilmektedir. Özellikle boyun ve sırt bölgemizde sıklıkla oluşan tetik noktaları, medikal sırt masajı gibi uygulamalar ile büyük ölçüde giderilebilmektedir.

Miyofasyal Gevşetme Masaj Uygulaması

Vücudumuzdaki tüm dokuları çevreleyerek dokuları birbirine bağlayıp bir bütün halinde tutan bağ dokuları, fasya olarak adlandırılır. Denge, stabilite, hareket kabiliyeti ve postür gibi konularda da doğrudan etki sahibi olan fasya, medikal masaj uygulamaların da hedef alınan önemli bir alandır. Kaslara ve çevresinde yer alan fasyaya verilen mekanik uyarıların yardımı ile bu bölgeler de gevşeme elde edilir. Miyofasyal gevşetme adı verilen masaj teknikleri yardımıyla vücuttaki gerginlik ve düzensiz gerilim sorunları dindirilebilir; postür bozukluğundan hareket kısıtlılıklarına kadar pek çok sorunun tedavisi gerçekleştirilebilir.

Leave a Reply