Tetik Nokta Masaj Uygulamaları

Tetik Nokta Masaj Uygulamaları

Tetik nokta masaj uygulamaları kas kramplarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının sebep olduğu ağrıları hafifletmek ve hatta tamamen yok etmek için uygulanır. Özellikle baş ağrıları, boyun tutulmaları, tutulmuş omuzlar, sırt ağrıları, bel ağrıları, bel tutulmaları ve siyatik için son derece faydalıdır. Tetik nokta masajında kaslar en ince ayrıntısına kadar derinlenmesine incelenmektedir. Yapılan bu tür uygulamalarda yüzeye yakın kaslar bağ dokular eklemler ve daha derindeki bağ dokular üzerinde detaylı bir şekilde çalışılmaktadır.

Tetik nokta masaj uygulamasında, tetik noktalar nedeniyle kısalıp genişleyen kaslar sinirleri sıkıştırdığı için uyuşma, karıncalanma, yanma ve hassasiyet artışı gibi anormal duyulara neden olabilmektedir. Baldır bölgesinde bulunan kasın tetik nokta dolaşımını etkileyerek bilek ve ayakta şişliğe neden olabilmektedir. Boyun kasında aynı şey el ve bilekte şişmeye sebep olabilmektedir. Tetik noktalar kasları kısa ve çok sert hale gelmesini sağlayarak hareketler özgürlüğünün kısıtlanmasına, kasların daha hızlı ve çabuk yorulmasına, eklem hareketleri esnasında takılmalara yol açabilmektedir.

Tetik Noktalar Hangi Bölgelerde Bulunur?

Tetik noktaların en sık görüldüğü yerler boyun ve sırt kaslarıdır. Bunun haricinde, omuz, dirsek, bel, kalça ve diz bölgelerinde de sıklıkla görülebilmektedir. Uygun masaj uygulamaları ile kaslar rahatlatılarak ağrıya neden olmadan kurtulmak günümüzü daha rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirmemize yardımcı olur…

Leave a Reply