Manuel Terapi Kürü Kimlere Uygulanabilir

Manuel Terapi Kimlere Uygulanabilir?

Uzman masaj terapistleri tarafından uygulanan Manuel terapi, bazı kas-iskelet yapılarımızda yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan eklem rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu rahatsızlıklar kişide ağrı ve işlev, duruş ve hareket değişikliğine neden olabilir. Manuel fizik tedavi kürü, hastanın acı çekmeden daha doğal hareket etmesini sağlamak için eklemlerin hareketliliği kuvvetlendirmek ve kas gerginliklerini azaltmak için kullanılır. Manuel terapi; sakroilyak eklem disfonksiyonu, kronik bel ağrısı çekenlere, yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan akut sırt ağrısı çekenlere, sırt kası gerginliği gibi eklem sorunları ve bağ çekilmelerinin tedavisinde kişilere daha çok rahatlama sağlayabilir. Manuel terapinin ardından özellikle kronik bel ve sırt ağrısı çeken hastaların tedavisinde etkili olduğu görülmektedir. Manuel fizik tedavi teknikleri çeşitli uygulamaları içerir:

  • Masaj da dahil olmak üzere yumuşak doku ve kaslara basınç uygulanır. Uygulanan bu basınç kasları rahatlatır, dolaşımı artırır, hasarlı dokuyu parçalamaya yardımcı olur ve yumuşak dokulardaki ağrıyı azaltır.
  • Farklı hızlarda (yavaştan hızlıya) hareketler içeren mobilizasyon ayrıca manipülasyon yöntemleri ile kemik ve eklemleri bükmek, çekmek veya kuvveti itmek (hafiften kuvvetliye) ve germek (‘genlik’ olarak adlandırılır) için kullanılır.

Manuel Terapi Küründen Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manuel terapi kürüne veya herhangi bir fizyoterapiye başlamadan önce, terapistiniz,oluşabilecek herhangi bir riski önlemek için terapi uygulanacak bölgenin kas, kemik ve sinir hasarını tespit etmek için ayrıntılı bir değerlendirme yapar o yüzden hasta kişiye rahatsızlık duyduğu bölge veya bölgeler hakkında sorular sorar. Ardından hastanın durumunu analiz ederek ona özel fizik tedavi türlerinden birisini ya da birkaçını içeren bir tedavi uygular.

Leave a Reply