Zengin mineralli sıcak ve madensel yer altı sularının tedavi edici etkileri

Balneoterapi ,toprak, su ve iklim kaynaklı (şifalı) etkenlerin banyo, içme ve inhalasyon yani nefes alma şeklinde, seri halde uygulanmaları ile yapılan, ortam değişimi de sağlanarak, Ülkemizin iklim ve biyolojik ortamının da etkisi altında ve seanslar halinde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Balneoterapi ile masaj uygulamaları “kaplıca tedavisi” kapsamında yer alır.

Özel jakuzili küvetlerde çeşitli sualtı masaj uygulama programlarına verilen isimdir. Termal veya deniz suyu içeren küvetlerde ayarlanan programa ve eklenen katkılara göre kan dolaşımı hızlandırılır, stres ve sırt ağrıları gideriliyor, vücut dinlendiriliyor. Selülit ve incelme bakımlarında da son derece etkili bir uygulamadır.

aroma terapi masaj ulusal masaj salonu avrupa yakası masöz,istanbul masaj,google masaj,yahoo masaj,twitter masaj salonu,paris masöz,amerika masaj salonu internasyonel masaj salonu

istanbul maltepe masaj salonu

Zengin mineralli sıcak ve madensel yer altı sularının tedavi edici etkilerinden banyo veya kısmi banyo şeklinde yararlanılmasına, kaplıca tedavisi veya “balneoterapi” adı verilmektedir. Balneoterapinin başlıca amaçları, vücut direncimizi arttırmak, hastanın şikayetlerini azaltmak, hastalık bulgularını ortadan kaldırmak ve kalıcı hasarları önlemek en azından azaltabilmektir. Bir yer altı suyuna “şifalı su” denilebilmesi için bir litresinde en az bir gram mineral ve eşit değerlerde karbondioksit, hidrojen sülfür ve radon gazlarından en az biri bulunmalıdır. Su sıcaklığı da iki yüz derecenin üzerinde olması gerekmektedir.

Zengin mineralli yeraltı suları uzun yıllardır kullanılmasına rağmen tıbbi sonuçlarının bilimsel olarak araştırılması yeni başlamıştır. Termal suların banyo, içme veya inhalasyon yoluyla tedavi şekline balneoterapi (tıbbi hidroloji, termal tedavi veya spa) olarak isim verilmiştir. Balneoterapi, sıklıkla romatoloji ve fizik tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Kronik dejeneratif diz eklem osteoartriti, ankilozan spondilit, fibromyalji ve alt taraf felçlerinde yangıyı azaltma, pro prioseptif duyu girişini artırma, ağrıyı ve hareket kısıtlamalarını azaltma, dengeyi sağlama açısından fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu hastalığı çekenlerde yaşamkalitesi, fonksiyonel kapasiteyi ve morali arttırmaktadır. Termal sular sedatif etkileri nedeniyle de, fibromyalji ve psikosomatik hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Doğal kaynakların verdiği eşsiz nimetler ve kalifiye terapistlerin uyguladığı masajlar ile her türlü olumsuz etkiyi üzerimizden atıp daha kaliteli bir yaşam sürmemiz mümkündür…

Leave a Reply