Geleneksel spa ve masaj türünde farklı yöntemler

Masaj uygulamaları günümüzde bir çok yeniliğe uğrayarak gelmişse de genel olarak hala eski yöntemler ile uygulanmaya devam etmektedir. Fakat günümüz terapistleri tıbbın verdiği imkanlar ile yapılması gereken baskı miktarını ve masaj uygulama süresini belirlemede çok yardımcı olmuştur. Çünkü uzun süre yapılan masaj uygulamaları istenmeyen sonuçlar alınmasına sebep olabilir bazı masaj uygulamalarında Ovma, dairesel hareketler ve sert vuruşların vücuda kısmen ya da tamamen uygulanması sayesinde ortaya çıkan spa şekline klasik masaj teknikleri denilmektedir. Klasik masaj uygulaması Spor terapisi olarak da bilinen klasik masaj hareketleri, sporcuların fiziksel gelişmelerinde de uygulanmaktadır. Terapi olarak beş ayrı tekniğinin bütün vücuda belirli bir düzen ve sıralama içerisinde uygulandığı geleneksel spa, özellikle de sırtla omuz bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Klasik masaj uygulamalarına özel teknikler nelerdir içerisinde en önemli kısım bedenin farklı yağlarla beraber cildin ölü dokudan arındırılması sağlanır.
Vücuda aşırı baskı uygulamada rahatlatmayı hedefleyen geleneksel klasik masaj teknikleri, belirli sıralamalarla profesyonel terapi yöntemlerinin uygulanarak ödemin ve kas spazmlarının dağıtılması sağlanır. Tıbbi tedavi yöntemlerine esin kaynağı olarak uygulanan klasik masaj hareketleri nelerdir sorusu, Çin kültüründe üç bin yıldan fazla bir geçmişe sahiptir.
Geleneksel spa türünde farklı yöntemler bir arada uygulanmaktadır. Örneğin Petrisaj yöntemi ile kas dolaşımı düzenlenirken, metabolizmanın da düzenlemesi sağlanır. Friksiyon yönteminde, ağrının giderilerek tek tek kas liflerinin çözülmesi sağlanır.
Tapotmen geleneksel terapi yöntemi ise kılcal damarların açılması ve hiperemi etkisi sağlanmaktadır. Vibrasyon yöntemiyle de kas tonunun düzenlenmesi sağlanır. Klasik masaj uygulamalarına olan ilgi eskiden bu yana vardır. Ancak günümüzde olumlu etkilerinin görülmesiyle son dönemlerdeki ilgi daha da artmıştır.

Leave a Reply