Sağlığımız için kötü alışkanlıklardan uzak duralım

Sağlığımız için kötü alışkanlıklardan uzak duralım

Daha Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam idame etmek için düzenli ve dengeli beslenmek, düzenli masaj uygulatmak kötü alışklanlıklardan uzak kalmakla mümkündür, Mesela sigara içmek, sağlığımız için çok zararlı bir alışkanlıktır. Sigara dumanında yedi bini aşkın kimyasal madde barındırır ve bunların 250’si zararlı, 69’u ise kansere yol açtığı tıbben kanıtlanmıştır. Sigara içmek, akciğer kanseri, koah, kalp hastalığı, inme ve daha birçok hastalığıda davetiye göndermek demektir. Sigarayı bırakmak ise hayatımızın en önemli ve uygulanması zor kararlarından biridir. Sigarayı bırakmak hem sağlığımızı hem de cebimizi korur.

Sigarayı bırakmak kolay değildir. Nikotin bağımlılık yapıcı bir maddedir ve sigarayı bıraktığımızda bedenimizde çekilme belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında asabilik, huzursuzluk, baş ağrısı, uykusuzluk, iştah artışı ve sigara arzusu olarak sayılabilir. Sigarayı bırakmak için profesyonel destek almak en etkili yöntem için Pendik masaj merkezi terapistlerine danışabilirsiniz . Ancak bazı doğal çözümler de sigarayı bırakmaya yardımcı olabilir. İşte sigarayı bırakmaya yardımcı olabilecek bazı doğal yollar;

bali masajı maltepe hamam masaj spa anadolu yakası avrupa yakası maltepe masaj salonu kadıköy masaj salonu uluslar arası masaj salonu

Maltepe masaj salonu

 Akupunktur Uygulaması

Akupunktur yöntemi, bedenimizdeki belirli basınç noktalarına ince iğneler sokarak tıpkı masaj uygulamaları gibi enerji akışını düzenleyen bir tedavi yöntemidir. Akupunktur, kronik ağrı, migren, depresyon gibi çeşitli durumlar için kullanılır. Masaj uygulamalarının doğduğu yer olan uzak doğu uygulamalarından olan Akupunkturun sigarayı bırakmaya yardımcı olabileceği de kanıtlanmıştır. Bir araştırmada, katılımcılara kulağın çeşitli bölgelerine akupunktur iğneleri uygulanmış ve sigara isteklerinin azaldığı görülmüştür. Akupunktur genellikle güvenli bir yöntemdir; ancak sterilize edilmemiş iğneler enfeksiyon riski taşır ve yanlış yerleştirilen iğneler doku zedelenmesine neden olabilmektedir.

 Karabiber

Karabiber esansiyel yağı, sigara isteklerinin şiddetini azaltabilir. Karabiber yağı, sigara dumanına benzer bir kokuya sahiptir ve nikotin yerine geçebilir. Maltepe spa masaj terapistleri tarafından yapılan bir çalışmada, katılımcılara aşerme hissettiklerinde karabiber yağı koklatılmış ve arzularının azaldığı rapor edilmiştir. Karabiber yağı sünni teneffüs etmek aromaterapi olarak adlandırılır ve sigarayı bırakmada destekleyici bir rol oynayabilir.

Leave a Reply