Masajın Uygulanmaması Gereken Durumlar

 

Masaj Uygulanmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

Masaj uygulamaları bazı özel durumlarda uygulanmamalıdır, Burada üzerinde önemle durulması gereken konu, profesyonel bir terapisyenden alacağınız masaj uygulaması kesinlikle birebir tedaviye yönelik bir uygulama olmayacaktır, olmamalıdır da zaten.

istanbul masöz avrupa yakası masöz google masaj salonu twitter masöz instagram masaj

İstanbul maltepe masaj salonu

Sizi rahatsız eden, yaşam kalitenizi düşüren kronik sorunlarınız konusunda mutlaka bir uzman hekime başvurmalı, eğer hekiminiz masaj uygulamasını tavsiye eder ya da yapılmasında bir sakınca görmezse ancak o zaman masaj yaptırmalısınız.

Bununla birlikte enfeksiyon kapmış bölgelere, kırık ya da çıkık şüphesi olan kısımlara, varislere, tanı konmamış şişliklere, alerjik deri döküntülerine, masaj uygulamaları yapılmamalıdır.

Yüksek ya da düşük tansiyon sorunu olan kişiler de bu rahatsızlıklarını terapistlerine mutlaka söylemeli, masaj uygulamasının temposunu ve hızını buna göre düşük ya da yüksek tutmalıdır.

Hamileliğin özellikle ilk üç ayında masaj uygulamalarından kaçınılmalıdır, ileriki dönemlerde de masaj, hekim izni ile uzman kişiler tarafından yapılmalıdır ve kullanılan yağa çok dikkat edilmelidir, zira vücuttan toksin atıcı yağlar hamile bayanlar ve doğacak olan bebeğin sağlığı için zararlı olabilir.

Masaj Terapisti (Masör ya da Masöz) Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Her şeyden önce eğitimli ve bilgi birikimi olan deneyimli sertifikalı terapisyenlere başvurmak önemlidir. Sertifika bilgisi ve eğitim bu konuda önemli bir kriterdir. Bununla birlikte masaj uygulaması sadece vücuda uygulanan ritmik birkaç mekanik hareket olarak düşünülemeyeceği gibi masaj yapacak kişinin olumlu bir elektriği size yansıtabiliyor olması da gerekmektedir.

Bu da insani bir yetenektir ve aslına bakarsanız bilimsel kriterlerle sınırlandırmak da güçtür.
Bunun yanı sıra terapistinizin etik kurallara saygılı olması önemlidir, sonuçta masaj yaptırmak sizin özel dünyanıza girmek demektir ve terapistinizin bu özel dünyaya saygı göstermesi etik bir kuraldır.

Çok önemli bir konu da tedavi iddiasında olan masör ya da masözlerden şiddetle kaçınılması gerektiğidir, bu kişiler çoğunlukla masaj uygulamalarını maddi çıkarları doğrultusunda kullanarak haksız kazanç elde etmeye çalışan kişilerdir.

Masaj uygulaması yaptırmak için en uygun yeri seçmek için köklü ve saygın SPA’lara ve masaj salonlarına öncelik tanınmalıdır, kendi adresinizde masaj hizmeti almak için de güvenilir ve eğitimli masaj terapisyenlere ulaşmış olmak önemlidir.

Leave a Reply