Günümüzde masaj ve aromatik yağların faydaları

Masaj uygulamaları vücudun önemli ve yorulmuş noktalarına özel aromatik masaj yağlar eşliğinde vücudumuzun derinliklerine dokunan ve vücudu dinlendiren bir etkinliktir. Bir çok kişi de düzenli olarak masaj yaptırmaya özen göstermektedir. Çünkü masaj uygulamaları yoğun ve stresli geçen dönemlerde bizleri rahatlatmakta ve sinirlerimizi gevşeterek iyi hissetmemizi sağlamaktadır. Dünya üzerinde çok çeşitli şekillerde masaj uygulamaları insan vücuduna uygulanabilmektedir.
Masaj uygulamaların da vücudun yumuşak dokularına dokunulur. Masaj teknikleri ise ellerle, dirseklerle, makinelerle, parmaklarla, dizlerle, ön kollarla ve ayaklarla başka insana uygulanabilir. Buradaki amaçta vücudun stresini ve ağrılarını alarak tedaviye yönelik bir şekilde kişinin kendisini sağlıklı hissetmesi yatmaktadır.

Masaj Türleri Nelerdir?

Terapide ve bazı psikolojik hastalıkların tedavisinde masaj uygulamaları ve yağlarından yararlanılmaktadır. İşte sizler için en çok tercih edilen ve bilinen masaj türlerini şöyle sıraladık:

Klasik İsveç Masajı

Relax Masaj

Anti Stres Masaj

Medikal Masaj

Bali Masajı

Derin Doku Masajı

Ayak Masajı

Boyun Sırt ve Bel Masajı

Klasik masajda batı tekniği kullanılır. Kaslara yoğun bir baskı uygulanır. Germe ve vuruş tekniklerini içerir.

Relax masajında ise amaç stresi tamamen atmak, gevşemek ve rahatlamaktır. Burada yüksek kaliteli yağlar kullanılır. Bu yüzden masaj hafif ve akıcı olur. Sinir sistemi tamamen sakinleşir.

Anti stres masajda sakin ve ritmik hareketler yer alır. Bu sayede kaslar yumuşar ve gevşer. Burada ritmik hareketler söz konusu olduğu için etkili olduğu alanlar da oldukça fazladır.

Medikal masaj geleneksel masaj uygulamalarından farklıdır. Doktorun tedavi planının bir parçası olarak belirlenir. Burada tıbbi tanıya odaklanma söz konusudur. Tam bir tedavi masajıdır. Migren, karpal tünel sendromu gibi hastalıkların çözümünde doktorlar tarafından bu masaj önerilmektedir.

Bali masajı bütünsel bir masaj uygulamasıdır. Tüm vücudu ve derin dokuyu hedefler. Bedensel iyileşmeyi sağladığı gibi zihinsel iyileşmede de etkili olmaktadır. Burada masaj uzmanının amacı sizin kendinizi tamamen iyi hissetmenizi sağlamaktır.

Derin doku masaj uygulaması genellikle klasik İsveç masajının ve Bali masajının yetersiz olduğu durumlarda kullanılır. Burada kulunç ve kas sertleşmesi oldukça fazladır. Bu yüzden de cilt tabakasının daha derinine inmek gerekir. Burada bağ dokular ve derin doku hedef alınır. Bunun için bu masajda sert basınç uygulanır.

Ayak masajında vücudun tüm bölgeleri el ve parmak teknikleri kullanılarak baskı, uyarma şeklinde gerçekleşme söz konusudur. Burada ayak parmaklarından ayak bileklerine kadar olan tüm bölgedeki refleks noktalarına baskı uygulanır.

Boyun sırt ve bel masajı genellikle sorunlu olan bölgeye özel şekilde gerçekleşen bir masajdır. Baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, sırt ağrısı, boyun ağrısı, bel ağrısı çeken insanlar bu masajı yaptırabilir.

Leave a Reply