masaj uygulama şekilleri

Farklı tekniklerle sunulan masaj uygulama şekilleri genellikle kasları rahatlatmak gibi belirli fiziksel gayeler için uygulanır. Fakat bedenimizin enerjisini açığa çıkartmak veya stresi hafifletmek için bulunan masaj uygulama teknikleri de mevcuttur. Maltepe masaj makalelerini detaylı olarak incelersek kendimiz için ideal masaj tekniğini rahatlıkla öğrenebilirsin.

1- İsveç Masajı

Klasik isveç masajı, Masaj türleri arasında bulunan İsveç masajı aynı zamanda spor masaj uygulaması olarak da biliniyor. Kas dokuları üzerinde uygulanan bu masaj tekniğini kendine kolaylıkla uygulayabilirsin. Kan dolaşımını hızlandırmak, gergin kasları gevşetmek ve esnekliği artırmak amacıyla uygulanan bu masaj tekniğinde vücuduna yavaş baskılar uygulayarak ilerleyebilirsin. İsveç masaj uygulamasını talep ederken büyük ölçüde ellerini ve dirseklerini kullanman gerekli. Kol, bacak, boyun ve omuz bölgene uygulayabileceğin bu masaj tekniği için ilk olarak sıcak bir ortam oluştur. Ardından hafifçe baskı uygulayarak sıvazlama veya yoğurma tekniğini kullan. Yaklaşık olarak on beş veya ottuz dakikalık seanslar olarak uygulama sonrasında vücudundaki rahatlatmayı hissedeceksin. İsveç masajı spor sonrasında vücudu rahatlatmak için de ideal teknikleri barındırır. Yoğun bir antrenman sonrasında kaslarını rahatlatmak ve esnekliğini artırmak için İsveç masaj yöntemini tercih edebilirsiniz.

2-Refleksoloji

Maltepe Ayak masaj uygulaması olarak da bilinen refleksoloji Thai masajı, Bali masajı ve sıcak taş masajı gibi geleneksel yöntemlerde sıklıkla birlikte uygulanıyor. Ayağa uygulanan bu özel maltepe masaj türünde terapistler tarafından vücudun refleks noktalarının uyarılması ve tekrar harekete geçirilmesi amaçlanıyor. Sinir sisteminin ayaklardan geçtiğini hesaba katarsak bu yöntemin vücuda pek çok yararı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle gün boyunca sürekli ayakta kaldığın bir tempoya sahipsen bu masaj tekniğinden düzenli olarak faydalanabilirsin. Refleksoloji masaj tekniğini uygulamak için ayağın belirli bölgelerine odaklanmak gerekir. Farklı organlara karşılık gelen el, ayak ve kulaklardaki refleksoloji noktalarını bu alandaki uzman kişiler bilebilir. Bunun için profesyonel olarak bu teknikten faydalanmak istersen alandaki uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

Refleksoloji masaj yöntemini bireysel olarak uygulamak mümkün olmasa da klasik bir ayak masajıyla vücudunu rahatlatabilirsin. Evde rahatlıkla uygulayabileceğin bir ayak masajı rutini için nasıl ilerleyeceğini bilmiyorsan aşağıdaki maddeleri takip etmen yeterli olacaktır.

    • Başparmağını kullanarak parmak ucundan ayak bileğine doğru ovmaya başla.
    • Ayak kemerine masaj yaparak uygulamaya devam et.
    • Sonrasında ayak topuğunu ovarak masaja ilerle.
    • Ayak parmaklarına hafifçe basınç uygulayarak yavaşça çek.
  • Ayak bileklerine ve tabanlarına basınç uyguladıktan sonra masajı sonlandırabilirsin.

Leave a Reply